Certyfikowany Instalator OZE
UWAGA! Wznowie wydawania Certyfikatów przez UDT
UDT wznowiło wydawanie Certyfikatów Instalatora OZE – zgodnie z oczekiwaniami dla „Techników OZE” nic się nie zmienia:
„Aby uzyskać certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii, instalator musi spełnić szereg wymagań. Wymagania te rozdzielono na dwie grupy:
I. instalatorów, którzy ukończyli szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdali egzamin,
II. instalatorów posiadających wykształcenie zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub wykształcenie wyższe w określonej specjalności lub na określonym kierunku.
…..
Instalatorzy zaliczający się do grupy II mogą uzyskać certyfikat bez odbycia szkolenia i bez przystępowania do egzaminu, po spełnieniu warunków podanych w art. 136 ust. 4 ustawy, tzn. muszą posiadać:
- dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wydany na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) lub
- ……„
Źródło i więcej informacji – na stronie UDT: http://udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=816&Itemid=1019
Nowe przepisy:
- Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania akredytacji organizatorom szkoleń w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie lub przedłużenie ważności certyfikatu (Dz.U. z 2017 r. poz. 1034).
- Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie wysokości i sposobu wnoszenia opłat za przeprowadzenie egzaminu, wydanie certyfikatu, przedłużenie jego ważności oraz udzielanie akredytacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1038).
Certyfikowany Instalator OZE to nowy system potwierdzający kwalifikacje instalatorów w zakresie montażu urządzeń i instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE). Wprowadzony w 2014 roku, ma na celu promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych przez podnoszenie kwalifikacji instalatorów.
Po co Certyfikaty?
Warto uzupełnić swoje kwalifikacje o Certyfikowanego Instalatora OZE, bo:
- słuchacze Szkoły Viessmann mogą je uzyskać znacznie łatwiej i dużo taniej niż normalną drogą
- przewaga na rynku – klienci zainteresowani instalacjami z wykorzystaniem OZE, np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaika, itd., szukają dobrych fachowców, a certyfikaty są potwierdzeniem wysokich kwalifikacji instalatora (większe zaufanie u potencjalnych klientów)
- inwestycje z dofinansowaniem – montaż instalacji przez certyfikowanego instalatora OZE może być warunkiem dofinansowania lub kredytowania inwestycji, np. program Prosument-NFOŚiGW
- wyróżnij się – dane instalatora umieszczane są w Rejestrze certyfikowanych instalatorów, oaz w Rejestrze wydanych certyfikatów; każdy może łatwo sprawdzić kto i czy instalator posiada certyfikat
Rejestr certyfikowanych instalatorów i wydanych certyfikatów, stan na dzień 19.12.2014:
- 89 wydanych certyfikatów w całym kraju
- 78 Certyfikowanych Instalatorów OZE
- 75 wydanych Certyfikatów, dla: Systemów fotowoltaicznych (PV)
- 10 wydanych certyfikatów, dla: Pomp ciepła (HP)
- 1 wydany certyfikat, dla: Kotłów i pieców na biomasę (BB)
- 3 certyfikaty, dla: Słonecznych systemów grzewczych (ST)
Więcej: Rejestr certyfikowanych instalatorów OZE i wydanych certyfikatów >
Certyfikat nie jest obowiązkowy, ale stanowi potwierdzenie posiadanych przez instalatora kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów odnawialnych źródeł energii (OZE):
- kotłów na biomasę
- kolektorów słonecznych
- systemów fotowoltaicznych
- pomp ciepła
- płytkich systemów geotermalnych
Certyfikat wydawany jest dla danego źródła energii – instalator może więc uzyskać 5 certyfikatów: Certyfikowanego Instalatora OZE.
Jak otrzymać certyfikat ?
Żeby otrzymać certyfikat lub certyfikaty, przez słuchacza Szkoły Viessmann, wystarczy złożyć wniosek o jego/ich wydanie (dla danego OZE) i wnieść opłatę za „wydanie certyfikatu”.
Koszt wydania jednego certyfikatu wynosi: 182,50 zł
Dla uzyskania wszystkich 5-ciu certyfikatów, dla wszystkich 5-ciu odnawialnych źródeł energii, trzeba:
- złożyć 5 wniosków i
- wnieść opłatę za wydanie poszczególnych certyfikatów: 5 x 182,50 zł = 912,50 zł
I to wszystko co trzeba zrobić….
Certyfikaty wydawane są przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego (więcej o: Urząd Dozoru Technicznego >)
Więcej o Certyfikacji Instalatorów OZE >